E-Kitapların ilginç tarihine bakış

admin

Administrator
Yönetici
Evrensel olarak bilinen bir elektronik Kitap veya e-kitap, dijital biçimde metin tabanlı bir yayındır. Bir çeşit resim ve grafik içerebilirken, çoğunlukla biçimleri metin tabanlı olmalarına neden olur.

E-kitaplar, iPhone, Kindle eReader, tablet veya kişisel bilgisayar gibi elektronik olarak uyumlu bir aygıttan okunacak şekilde tasarlanmıştır. E-kitaplar okunan gerçek metin ve belge olsa da, bir E-Okuyucu bunu mümkün kılan bir cihazdır. E-kitaplar elektronik dosyalar olarak saklanır, küçük ve paylaşılması ve satın alınması kolaydır.

Kullanışlı, hafif ve inanılmaz seyahat okumaları, elektronik notlar ve karakter özetleri sağlayan büyük bir depolama kapasitesine sahiptirler. Ancak, her zaman böyle değillerdi.

İlk Otomatik Okuyucu İcat Edildi
Günümüzün e-okuyucularının öncüsü olan dünyanın ilk otomatik okuyucusu Angela Ruiz Robles adında bir kadın tarafından icat edildi. Angela'nın yenilikçi fikri 1949'da İspanya'da ortaya çıktı. Angela Ruis Robles, öğrencilerinin her gün okuldan ders kitaplarını ileri geri götürmelerini izleyen bir okul öğretmeniydi. Buradaki fikir, okuyucusunun okul çocukları için bir dizi farklı ders kitabından çok daha kolay taşınacağıydı.

Angela'nın ilk tasarımında, makaralara daha az miktarda metin basıldı ve basınçlı hava ile çalıştırıldı. İlk prototipini 1949'da yaptı. Bu kitap elektronik olmasa da, hala ilk otomatik okuyucu olarak selamlanıyor. Proje onu asla seri üretim için seçildi ve tasarımı hiç uygun bir patent almak mümkün değildi, ama onun 1949 tutarak siz hala bunu iddia edebilir fotoğrafı.

İnternet ve ilk e-Kitap indirildi
İnternetin icadı, E-kitaplarda bir sonraki büyük adımdı. Bilgi paylaşımı ve dosya paylaşımı Elektronik kitapların doğduğu yerdi.

1971'de Illinois Üniversitesi'nden bir öğrenci olan Michael Hart'a Malzeme Araştırma laboratuarında büyük bir Xerox anabilgisayar bilgisayarında sınırsız bilgisayar süresi verildi (muhtemelen kardeşinin en iyi arkadaşı operatörlerinden biri olduğu için). İnternet tarihinde inanılmaz sıkıcı bir zaman gibi görünebilecek olan şey, 1971'de internette pek fazla insan olmadığı için Michael Hart inanılmaz bir fırsata dönüştü.

Makine öncelikle veri işleme için kullanıldı, ancak daha sonra internet olacak olanın bir parçası olan Arpanet'e de bağlandı. Bu hediyenin değeri, bu tür makineleri satın almanın ve çalıştırmanın büyük masrafı göz önüne alındığında, daha sonra 100.000.000 dolar civarında olduğunu hesapladı.

Hart'a Bağımsızlık Bildirgesi'nin bir kopyası 4 Temmuz'da yerel havai fişeklere giden bir markette verildiğinde ilhamını buldu. Hart, kendisine verilen bilgisayar zamanını iyi kullandı. O sırada küçük harf seçeneği olmadığı için metni büyük harflerle bir bilgisayara yazdı ve Arpanet'e artık indirilebileceğini belirten bir mesaj gönderdi. Altı kişi teklifi kabul etti ve metni indirdi. Dünyanın ilk e-kitabı doğdu.

Hart daha sonra elektronik olarak kullanılabilir hale getirmek için daha fazla metin yazmaya başladı. Onun girişleri Haklar Bildirgesi, Amerikan Anayasası ve Hıristiyan İncil'i içeriyordu. Yarattığı şey elektronik bir metin belgesinden çok daha fazlasıydı, yarattığı şey bir fikirdi. Sadece sayıları ezmek ve verilerle uğraşmak için bilgisayarları kullanma fikri değil, aynı zamanda metin ve literatürü paylaşan bilgisayarları elde etme fikri.


Zaman Çizelgesinde Sonra ne oldu?
1987'de bilgisayar oyunları yaratıcıları East Gate Systems'ın bir sonraki gelişiminin ortaya çıkmasından çok uzun zaman önceydi. Bu süre zarfında şirket ilk köprü metni kurgu çalışmasını yayınladı. İlk hiper ders kitabı Michael Joyce tarafından Öğleden Sonra başlıklı ve bir disketten satın alınabiliyordu. Bu kitap, Story Space adlı yeni bir çevrimiçi programın ilk gösterimi olarak oluşturuldu. Hikaye Alanı, kişisel bilgisayarlar için köprü metni kurgusu oluşturmak, düzenlemek ve okumak için kullanılabilen bir yazılım programıydı.

1993
BiblioBytes, internet için bir finansal değişim sistemi oluşturan ilk şirket olan internet üzerinden e-kitap satmak için bir web sitesi başlattı.

1999
Amerikalı yayıncı Simon & Schuster yeni bir baskı olan İbooks'u yarattı ve aynı anda başlıkları e-kitap ve baskı biçiminde yayınlayan ilk ticari yayıncı oldu. Öne çıkan yazarlar arasında Arthur C. Clarke, Irving Wallace ve Raymond Chandler vardı. Oxford University Press, netLibrary aracılığıyla internet üzerinden kitaplarından bir seçki sundu.

Amerika'daki Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü ilk e-kitap konferansını düzenledi. Microsoft'tan Dick Brass, e-kitapların okumanın geleceği olduğunu açıkladı. "Dünyayı en az Gutenberg'in yaptığı kadar değiştirecek bir devrime başlıyoruz" dedi ve 2018 yılına kadar satılan tüm kitapların% 90'ının E-kitap olacağını öngördü.

Bu sayı,% 90'ı çok istikrarlı ve karlı Hediye Kitap Pazarını dikkate almamaktadır. kağıt kitap pazarının% 40'ına ‘hediye alımı' denir. İnsanlar birbirlerine kitap alırlar ve birbirlerine e-kitap almazlar. Noel, yeni doğan bebekler için kitap, tarif kitabı, resimli kitap, tasarım kitabı, sehpa kitabı ve resimli kitap satmak için hala çok büyük bir zamandır. Bu kitap pazarı E-kitaplardan ve e-kitaplardan etkilenmedi ve hala bu pazara girmedi.

E-kitaplar ve okuma hakkında konuşma şeklimizi nasıl değiştiriyorlar
Sayfalar E-Kitaplarda bulunmaz ve okuyucunun metin içindeki yönü, yazı tipi boyutu ve düzeninde yapılan ayarlamalara bağlı olarak değiştirilebilir. Bu nedenle, okuyucunun metin boyunca konumu tüm metnin yüzdesi olarak görüntülenir.

E-okuyucuların yükselişi, zihnin kağıt kitaplardaki kelimelere kıyasla ekrandaki kelimeleri nasıl işlediğine dair spekülasyonlara yol açtı - fiziksel bir kitap tutmanın, ekrana bakmayacak şekilde anlayışı teşvik ettiği endişesi. Kitabın fizikselliği, okuyucuyu metni yalnızca içeriği için değil, aynı zamanda bir nesne olarak da görmeye teşvik eder.
 
Üst